چرا بخاری ماشین من خوب گرم نمی کند؟

با سرد شدن هوا سرنشین های ماشین باید خود را گرم نگهدارند.باید از سالم بودن بخاری ماشین در فصل سرما حتما باخبر باشید.بخاری خراب ماشین می تواند باعث مختل شد رانندگی نیز باشد.

هوشیاری سرنشینان خودور و شخص راننده ماشین باید از فضای گرم داخل کابین اتومبیل لذت ببرند.

بخاری ماشین در فصل سرما

در این مقاله به چند تا از سوالات مهم پیرامون بخاری ماشین خواهیم پرداخت. سوالاتی مانند :

1- نحوه روشن كردن کولر مرسدس بنز

2- نحوه کارکرد و نگهداری بخاری خودرو

3- نکاتی برای استفاده بهتر از بخاری خودرو

4 – بخاری خودرو چگونه کار می‌کند؟

5- آیا بخاری ماشین در فصل سرما مصرف بنزین را افزایش میدهد؟

در اولین قدم و برای پاسخ دادن به این سوالات ابتدا لازم است قبل از فرارسیدن به فصل سرما نسبت به چک کردن سیستم گرمایشی اتومبیل خود حتما اقدام کنید.

خودروهای امروزی برای گرم شدن به زمان فراوانی قبل از حرکت احتیاج ندارند و در صورت حرکت کردن خیلی سریعتر موتور گرم خواهد شد . برای گرم شدن سریع موتور و بخاری حرکت کنید چون در اینصورت موتور زودتر کار کرده و سریع تر گرم می شود.

زمان گرم شدن بخاری ماشین در فصل سرما

کلید A/C را روشن کنید

برخی از افراد به اشتباه گمان می کنند کلید A/C تنها برای سرد کردن خودرو کاربرد دارد و از آن در زمستان استفاده نمی کنند. اما روشن کردن این کلید A/C سبب روشن شدن کمپرسور تهویه هوا میشود و بنابراین رطوبت موجود در فضای کابین کمترمی شود .

اگر این دکمه خاموش باشد سبب بخار گرفتن شیشه ها در اغلب مواقع می شود.

بخاری مجانی است

در فصل تابستان به علت گرم بودن هوای بیرون و فشار وارده به موتور خودرو، روشن کردن کمپرسور یا کلید A/C به صرفه نیست زیرا موجب چند برابر شدن مصرف سوخت می شود.

اما در زمستان روشن کردن این کلید مصرف را بالا نمی برد. بخاری به تولید گرما احتیاج ندارد و گرمای خود را از موتور خودرو می گیرد بنابراین با خیال راحت این کلید را روشن کنید و دریچه ها را تنظیم کنید تاگرما به همه جای خودرو به طور مساوی برسد.

کمی پنجره را باز کنید

هنگامی که در داخل خودرو چند مسافر دارید و بخاری را روشن نموده اید ، یک پنجره را کمی بازتر کنید تا هوا داخل خودرو جریان یابد زیرا روشن کردن کلید A/C هم نمی تواند بخار شیشه ها را از بین ببرد.بخار بر روی شیشه می تواند خطرات زیادی به همراه داشته باشد.

در ماشین‌های انژکتوری امروزی تقریبا 3 دقیقه زمان لازم است تا آب موتور گرم شود پس بهتر است بلافاصله پس از روشن کردن اتومبیل خود بخاری را روشن نکنید.

زمان گرم شدن بخاری ماشین در فصل سرما

نکته‌ای که لازم است در این باره دانست این است که روشن نکردن بخاری به محض نشستن در خودرو است، زیرا مدت زمانی کوتاه لازم است تا موتور خودرو گرم شود. این مدت زمان وابسته به عواملی مختلف است.

در خودروهای قدیمی کاربراتوری مدت زمان گرم شدن آب موتور در حدود ۱۵ دقیقه بود. اما این مدت زمان در خودروهای انژکتوری به حدود ۳ دقیقه رسیده است.

بخاری ماشین در فصل سرما

اجزاء تشکیل دهنده بخاری خودرو

رادیاتور
بوستر بخاری
شیر قطع و وصل ورودی و خروجی آب از رادیاتور
دریچه تقسیم هوا یا دمپر
اهرم بندی دریچه‌­های تقسیم هوا

چگونه بفهمیم بخاری خودرو درست کار می کند؟

اصلی ترین و شایع ترین خرابی های بخاری خودرو را کمبود گرمای تولید شده توسط آن است؛ گرفتگی یا خراب شدن رادیاتور بخاری می تواند علت این اتفاق باشد.

در صورتی که رادیاتور عملکرد مناسبی نداشته باشد انتقال حرارت به درستی انجام نمی شود و بخاری خودرو به خوبی فضا را گرم نمی کند.

بوی نامطبوع بعد از روشن کردن بخاری خودرو به این دلیل است که پوسته فن درز بندی مناسبی ندارد و هوای اطراف آن وارد کابین شده و بوی نامطبوعی ایجاد می‌کند. بنابراین واشرها و درز ‌ها را مورد بررسی قرار دهید .

جهت بررسی سالم بودن سیستم گرمایشی اتومبیل های مرسدس بنز – BMW و پورشه میتوانید همه روزه از کارشناسان خبره مرکز خدمات اتومبیل ذکایی بهره مند شوید.