نکات مهم نگهداری از رنگ خودرو در فصل سرما و بارندگی

خیلی از مالکان خودرو به رنگ و بدنه ماشین خود بسیار حساس هستند، در این مقاله به شما خواهیم گفت که نگهداری رنگ ماشین در فصل زمستان باید چه ویژگی هایی داشته باشد.

نگهداری رنگ ماشین در فصل زمستان

شاید برای همه صاحبان اتومبیل ها جالب باشد که بدانیم نگهداری از رنگ و بدنه ماشین در فصول و روزهای سرد سال بسیار مهم تر از روزهای گرم می باشد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان دارندگان خودرو باید در فصل سرما بیش از هر فصل دیگری از سال از رنگ و بدنه خودرو مراقبت کنند. و این مراقبت باید با اصول و روش های خاصی همراه باشد.

طبق مصاحبه ای که با کارشناس مرکز خدمات اتومبیل ذکایی صورت گرفته است این کارشناس بیان داشت که در فصل سرما خودرو باید به صورت منظم بدنه ماشین خود را تمیز نگهداریم.

علت اصلی این کار از بین بردن اثر فضولات حشرات و پرندگان از روی بدنه ماشین می باشد تا از از خراب شدن رنگ خودرو و لک بر جای مانده این فضولات را پاک کنیم.

شستن ماشین در روزهای سرد

در فصل زمستان، قطعات کرومی ممکن است پس از رانندگی در جاده‌هایی که نمک بر آنها پاشیده شده بیشتر عامل خرابی رنگ شود؛ بنابراین در این شرایط اگر خودرو شسته نشود، رنگ به‌دلیل خوردگی آسیب ببینند.

همچنین هنگامی که خودرو تمیز است، تمام رطوبت سریع خشک، اما وقتی که کثیف است، رطوبت در نواحی کثیف جمع شده و باعث خوردگی می‌شود.

سعی کنید برای شستن اتومبیل هر از چندی به کارواش شستوشوی ماشین ها مراجعه کنید و یا حتما با اب پاشی که تحت فشار است برای لایه برداری کثیفی بدنه خودرو استفاده کنید.

زیرا این کار می‌تواند کثیفی‌هایی که به سختی به بدنه خودرو چسبیده‌اند را بردارد. فقط مراقب باشید زیاد آن را نزدیک به بدنه نگیرید چون ممکن است رنگ بدنه را بلند کند.

سعی کنید در این شست و شوی ماشین همه نقاط را از دید خود خارج نکنید مانند داخل گلگیرها، زیر سپرها و غیره همه توده نمک را که به فرآیند خوردگی سرعت می‌بخشد، بشویید.

مطمئن شوید که تمام کثیفی از شیشه جلو برداشته شده است. نمکی که روی شیشه جلو باقی می‌ماند، توسط تیغه‌های برف پاک کن گرفته شده و هنگامی که برف پاکن‌ها عمل می‌کنند به شیشه خش می‌اندازند.

به‌طور منظم برگ‌ها و بقیه خس و خاشاکی که در زیر شیشه جلو یا کانال‌های آب در زیر در موتور خودرو و صندوق عقب جمع می‌شوند را تمیز کنید.

چون برگ‌ها جاری شدن آب را مسدود کرده و رطوبت را در خود جمع می‌کنند و باعث تسریع فرآیند خوردگی و ایجاد بوی نم در داخل خودرو می‌شوند.

معمولا قطراتی که روی خودرو می‌نشیند و بعد از مدتی خشک می‌شود و ما نیز به آن توجه نمی‌کنیم، باقیمانده باران اسیدی است.

وقتی باران یا برف می‌بارد، آلودگی‌های محیطی نظیر اسید سولفوریک و اسید نیتریک که توسط کارخانه‌ها، اگزوز کامیون‌ها و خودروهای سواری ایجاد می‌شود را به دام می‌اندازد و روی خودرو می‌نشاند که البته این پدیده موقع نشستن قطرات شبنم هنگام صبح نیز صادق است.

از بین برند آلاینده های هوا از بدنه ماشین

آلاینده‌ها به‌دلیل سنگینی در انتهای قطره قرار می‌گیرند و به‌طور مستقیم با سطح رنگ در تماس هستند.

بر اثر تابش نور خورشید، آب تبخیر و اسید غلیظ شده و باعث رد و اثر (Etching) روی لایه شفاف می‌شود که اثر آن روی سطح رنگ باقی می‌ماند.

از این رو کارشناسان به‌طور جدی توصیه می‌کنند که بعد از بارش باران یا برف خودرو را در اولین فرصت بشویید. اما شستن خودرو فصل سرد و گرم ندارد و شستن اصولی متعلق به هر دوره و فصلی است.

استفاده از مایع ظرفشویی در شست و شوی ماشین

در این مورد بسیاری از مردم خودرویشان را با مایع ظرفشویی می‌شویند که باعث تخریب قطعات لاستیکی، پلاستیکی و رنگ می‌شود.

دانستن این نکته ضروری است که مایع ظرفشویی برای پاک کردن چربی و روغن ساخته شده است و این مواد به راحتی واکس محافظ رنگ را لخته می‌کنند و رطوبت موجود در قطعات لاستیکی و پلاستیکی را از بین می‌برند.

به اعتقاد کارشناسان مواد شوینده خود باید قدری قلیایی باشد تا مواد اسیدی سطح جاده را که روی خودرو نشسته‌اند، خنثی کند، همچنین از روان‌کنندگی خوب برای حفاظت لایه شفاف از خط و خش و اثرات مارپیچی برخوردار باشد. نکته دیگر اینکه عاری از موادی باشد که پس از خشک شدن روی خودرو اثر می‌گذارند.

نکات ضروری در باره شستن خودرو

۱- برای شست‌وشوی خودرو ابتدا چرخ‌ها را بشویید وبقیه قسمت‌ها را در مرحله بعد و با تعویض دستمال و ظرف آب شست‌وشو دهید چون غبارهای ترمز بسیار خورنده‌اند.

۲- مطمئن شوید خودرو خنک است. شست و شو راحتی‌ المقدور در سایه انجام دهید. سطح گرم خودرو باعث تبخیر سریع آب و باقی ماندن املاح موجود در آن روی رنگ می‌شود.

۳- پس از شستن چرخ‌‏ها، دستمال و آب را تعویض و شستن را از بالا به پایین آغاز کنید.

۴- در پایان، کل سطح خودرو را با آب بشویید و سپس آن را خشک کنید.

۵- برای خشک کردن از حوله‌ای با الیاف ریز و متراکم استفاده کنید. آن را روی سطح پهن کنید و به سمت خود بکشید و پس از جمع کردن، آبگیری کنید. این روش، اثر مارپیچی را در سطح لایه شفاف کاهش می‌دهد.

۶- علاوه‌بر شست و شوی خودرو، توصیه می‌شود برای زدودن اکسید و حفظ براقیت، سالی یک یا دو مرتبه سطح لایه شفاف پولیش بخورد و به‌منظور حفاظت آن واکس زده شود.

7- برای تمیز کردن تجهیزات داخلی آلفارومئو از جمله روکش صندلی و داشبور با توجه به مواد بکار رفته فقط از محلول های پایه آبی قلیایی ضعیف ویا محلول های مخصوص با برندهای معتبر و اصلی استفاده نمایید.

8- جهت نظافت محفظه پیشرانه فقط از اسپری های مربوط به شستشوی موتور و آنهم به صورت خشک شویی استفاده نمایید وجهت جلوگیری از صدمات جدی به تجهیزات الکترونیکی موتور از شستشو با آب و یا واترجت های کارواش ها خودداری نمایید.

در صورتی که محتوای سایت و یا طراحی قالب سایت zokaeicsc.com مورد پسند شما واقع شده است و به دنبال طراحی سایت اختصاصی و تولید محتوای اختصاصی برای مجموعه خود هستید با گروه طراحی وب تو ارتباط داشته باشید.