زمان تعویض روغن گیربکس

فیلتر گیربکس چیست؟ چطور تعویض روغن گیربکس و فیلتر گیربکس مرسدس بنز در مرکز خدمات اتومبیل ذکایی صورت میگیرد؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

تعویض روغن گیربکس و فیلتر گیربکس مرسدس بنز-بی ام و

یکی از روغن هایی که در خودرو مصرف می شود روغن دنده یا واسکازین است که تعویض به موقع آن باعث روان کار کردن گیربکس افزایش عمر مفید قطعات کاهش درجه حرارت گیربکس کاهش سر و صدا و در نهایت بهبود عملکرد آن می شود روغن هایی که در خودرو مصرف می شود روغن دنده یا واسکازین است واسکازین کلمه روسی روغن دنده Gear Oil است.

این روغن ها در گیربکس و دیفرانسیل خودرو مرسدس بنز-بی ام و مورد استفاده قرار گرفته و با روغن موتور فرق دارند روغن دنده دارای مواد افزودنی مخصوصی است که از چرخ دنده ها و متعلقات آن ها در برابر فشار وارده محافظت می کند.

روغن دنده مخصوص دیفرانسیل چون در شرایط سخت تری کار می کند اغلب از روغن دنده گیربکس قوی تر می باشد این روغن ها نیز مانند روغن موتور بر اساس سطح کیفیت API و ویسکوزیته گرانروی SAE طبقه بندی می شوند.

راهنمای خرید و تعویض فیلتر گیربکس

این روان ساز دارای گرانروی ناچیز حتی در دماهای پایین بوده و با فلزات موجود در جعبه دنده فولاد و آلیاژهای مس ساز گاری کافی دارد این موضوع در مورد خودرو های آلمانی دارای گیربکس اتوماتیک کامل متفاوت است.

عملکرد این نوع گیربکس ها هیدرومکانیک بوده و با استفاده از فشار روغن و تنظیم مقدار فشار آن نیروی لازم را از موتور به گیربکس و چرخ ها منتقل می کند.

تعویض دنده ها از طریق تغییر مسیر و کنترل فشار جریان روغن در گیربکس توسط شیرهای الکترونیکی شیر برقی انجام می شود.
تمامی این اعمال و کنترل قسمت هایی مختلف توسط نرم افزاری که بر روی واحد الکترونیکی گیربکس EGS نصب است انجام می گیرد.
در داخل گیربکس های اتوماتیک که در خانواده مرسدس بنز-بی ام و و دیده می شود از روغن مخصوصی استفاده شده که اصطلاحا به روغن های مادام العمر cifetime
معروفند.

در صورتی که نیاز به طراحی سایت هم داشتید می توانید با طراحی سایت webtoo.ir در ارتباط باشید.

منظور از این اصطلاح این نیست که هیچ گاه نیاز به تعویض نخواهند داشت بلکه حکایت از مدت زمان زیاد کار کرد آن ها دارد.

نکاتی راجع به نگهداری از گیربکس اتوماتیک

نکاتی راجع به نگهداری از گیربکس اتوماتیک

روغن گیربکس و فیلتر آن باید در زمان های معین تعویض شوند.در سرویس گیربکس تنها تعویض روغن کافی نیست و باید کارتل گیربکس باز شده و فیلتر آن تعویض و یا شستو شود .

رسیدگی به فیلتر بسیار مهم است. چون فیلتر گرفته ، باعث عبور کمتر جریان روغن و آسیب شدید و اغلب باعث سوخته شدن گیربکس میشود

زمان تعویض روغن گیربکس و صافی گیربکس مرسدس بنز-بی ام و  80000KM می باشد.

تعمیر تخصصی اتومبیل های بنز و بی ام و در مرکز خدمات اتومبیل ذکائی با بهترین تجهیزات زیر نظر متخصصین و تکنسین های حرفه ای به صاحبین خودروهای مرسدس بنز در تهران بزرگ صورت میگیرد.

جهت تعویض روغن گیربکس و فیلتر گیربکس مرسدس بنز و BMW و حتی خودور های پورشه می توانید به مرکز تخصصی تعمیر ماشین ذکایی مراجعه نمایید.

گیر کردن اتومبیل روی گل یا برف :

در صورت گیر کردن اتومبیل در جوی ، گل یا برف سنگین ، اگر بعد از دو سه بار عقب و جلو کردن، ماشین از این حالت خارج نشد ، دیگر اینکار را ادامه ندهید چون باعث گرم شدن بیش از حد کلاچها و سوختن گیربکس اتوماتیک می گردد.

در این زمان به کمک مردم و یا وسیله ای دیگر ،اتومبیلتان را از این وضعیت خارج کنید.در زمان کمک مردم ، اتومبیل می تواند در دنده باشد ولی باید با یک حرکت از این وضعیت خارج شود.