نحوه عیب یابی سنسور دنده عقب مرسدس بنز 

خودروهای مرسدس بنز و BMW همیشه در بحث تکنولوژی پیش قدم بودن.یکی از این تکنولوژی های که خیلی به کمک رانند ها اومده سسنور دنده عقب ماشین هست.در این مقاله سعی داریم شما را با تعمیر و تعویض سنسور پارک مرسدس بنز و BMW آشنا کنیم.

تعمیر و تعویض سنسور پارک مرسدس بنز

برای اینکه بدونیم سنسور پارک دنده عقب چجوری کار میکنه باید اساس کار سنسور آلتراسونیک یا مافوق صوت رو بدونیم خیلی ساده بگم که گوش انسان فرکانس صوتی بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز رو می شنود و بالاترو پایین تر از این فرکانس برای انسان قابل شنیدن نیست.

فرکانس کاری سنسور آلتراسونیک بالای ۱۸ کیلو هرتزه و معمولا بین ۴۰ تا ۵۵ کیلو هرتز تنظیم میشه بسته به کاربرد سنسور دنده عقب آلتراسونیک یه بخش فرستنده و یه بخش گیرنده صوتی داره یه مدار تولید کننده.

کلاک مواج صوتی با فرکانس بالا تولید می کنه فرستنده صوتی این امواج رو ارسال می کنه بعد از برخورد با اجسام یه گیرنده برمی گرده مدت زمانی که سیگنال صوتی ارسال میشه تا برگرده و توسط گیرنده دریافت بشه توسط پردازنده محاسبه میشه و به ولتاژ یا جریان تبدیل و به سیستم هشدار فرستاده میشه هر چی مدت زمان کمتر باشه یعنی جسم نزدیک تره هرچی جسم نزدیک تر باشه سیستم هشدار سریع ترکار می کنه سیستم هشدار معمولا یه بازر یا اسپیکر کوچیکه که از خودش صدا درمیاره.

تعمیر و تعویض سنسور پارک مرسدس بنز

سنسور دنده عقب چیست؟

سنسور دنده عقب، آپشنی است که به راننده در تشخیص اشیاء نزدیک در حین پارک کردن خودرو کمک می کنند.

معمولاً آنها را روی سپرهای جلو یا عقب خودرو نصب می‌کنند و به رانندگان این امکان را می‌دهند تا پارکی سریع، راحت‌ و ایمن‌تر داشته باشند. وظیفه اصلی آن تخمین فاصله خودرو تا اشیای رو به رو یا عقب خودرو و واکنش نشان دادن آن نسبت به فاصله تا جسم است.

متداول ترین انواع بوق با فرکانس های مختلف، با کاهش فاصله بین خودرو و جسم افزایش می یابد. سیستم‌های پیچیده‌تر همراه با دوربین و مانیتور یا نمایشگر گرافیکی مجاورت با رنگ‌ها برای تمایز بین یک منطقه واضح و یک مانع ارائه می‌شوند. خودروهای ارزان قیمت دارای دو سنسور و خودروهای حرفه ای و گران قیمت به 4 تا 6 سنسور دنده عقب و کروز کنترل مجهز می شوند تا تمام جهات را پوشش بدهد.

سنسور دنده عقب یکی از قطعات حساس و بسیار مهم برای هر خودرو است. اگر نامی از سنسور پارک خودرو یا سنسور سپر عقب خودرو هم شنیدید، به همین سنسورهای دنده عقب گفته می شود. در ترجمه انگلیسی، این سنسور با عبارت های مختلف در منابع وجود دارد؛ این ترجمه ها در زیر نمایش داده شده است:

Reverse Parking Sensor
Parking Sensors
Rear gear sensor

انواع سنسور دنده عقب پارک مرسدس بنز

دو نوع محبوب و متداول از سنسور پارکینگ یا سنسور دنده عقب به صورت زیر هستند:

سنسورهای پارک خودرو، اولتراسونیک
سنسورهای پارک خودرو، الکترومغناطیسی

مشکلات سنسور دنده عقب و سنسور های پارک

۱-بعد از نزدیک شدن به مانع بوق نمی زند
۲-یک یا چند سنسور از کار افتاده
۳-دیاگ به یونیت ارتباط پیدا نمیکند
۴-یونیت اصلا کار نمیکند
۵-یونیت آب خورده شده

نحوه عیب یابی سنسور دنده عقب مرسدس بنز

سنسور دنده عقب Bmw

سنسور دنده عقب ممکن است به مرور زمان دچار اختلال شوند، یا اگر خودرو تصادف کند و راننده از مشکل اطلاع نداشته باشد، همه چیز به سرعت به یک وضعیت خطرناک تبدیل می شود. اگر متوجه خاموش شدن یا غیر فعال شدن سنسور خودرو شدید، فوراً آن را آزمایش کنید. برای اطمینان از اینکه سنسورهای پارک خودرو در بهترین وضعیت است می توانید مراحل زیر را کنترل نمایید:

مرحله 1: سنسور دنده عقب را تمیز کنید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای سنسور دنده عقب خودرو انجام دهید تمیز نگه داشتن آنها است. بیشتر اوقات، هر زمان که مشکلی برای سنسورهای دنده عقب پیش بیاید، به این دلیل است جرم یا عامل خارجی روی آن را پوشانده است.

خوشبختانه تمیز کردن سنسورها، کار ساده ای است که به سرعت انجام می گیرد و معمولاً بسیار مؤثر است. بهترین راه برای این کار این است که سنسور دنده عقب را به آرامی بیرون بیاورید و آنها را با یک پارچه نرم، تمیز کنید. ممکن است آلودگی، روی آنها گیر افتاده باشد یا ذرات چربی یا گرد و غبار روی آن را گرفته باشد. اطمینان حاصل کنید که قبل از نصب مجدد، آن را کاملاً تمیز کرده اید. سپس اتومبیل را روشن کرده و ببینید آیا بعد از انجام این کار، مشکلی وجود دارد یا خیر.

نحوه عیب یابی سنسور دنده عقب مرسدس بنز 

مرحله 2: به صدای سنسور دنده عقب گوش دهید

اگر سنسور دنده عقب را تمیز کرده اید و متوجه شدید که هنوز هم با مشکل روبرو هستید، دو راه وجود دارد که می توانید در صورت نیاز، آن را تعویض و جایگزین کنید. برای این کار می توانید به سنسور نزدیک شوید و گوش دهید تا ببینید آیا صدای وزوز وجود دارد یا نه. اگر صدایی نمی شنوید، یا لرزش و ارتعاشی وجود ندارد، سنسورهای پارک خودرو را باید تعویض کنید.

مرحله 3: کد خطا را بررسی کنید

گاهی اوقات مواردی وجود دارد که خود سنسور دنده عقب کاملاً کار می کند اما مشاهده می کنید که هنوز مشکلی وجود دارد. در این صورت باید دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود را مطالعه کنید. حتماً متوجه می شوید که همه کدهای خطایی که در وسیله نقلیه شما ظاهر می شوند در آن لیست شده اند.

یک قرائت کننده کد را به ماشین خود متصل کنید؛ سپس، کد خطایی را که در حال نمایش است روی دفترچه پیدا کنید و ببینید چه کاری باید برای رفع آن انجام شود. بسته به اینکه چه مشکلی وجود دارد، بهتر است از طریق یک تکنسین برای رفع آن اقدام نمایید.

تعمیر یونیت و تعویض سنسور پارک مرسدس بنز-بی ام و -پورشه در سریع ترین زمان ممکن و با هزینه ای مقرون ب صرفه در  مرکز خدمات اتومبیل مرسدس بنز-بی ام و ذکائی با بهترین تجهیزات زیر نظر متخصصین وتکنسین های حرفه ای انجام می شود .