تعویض دیسک ترمز مرسدس بنز

دیسک ترمز به مرور زمان و در اثر فشار لنت ها آسیب دیده و روزی می‌رسد که ناچار به تعویض آن ها هستید. بهتر است هربار که قصد تعویض دیسک ترمز مرسدس بنز را دارید؛ نگاهی هم به دیسک بیندازید. به طور میانگین عمر دیسک ترمز دو برابر لنت است.

تعویض دیسک ترمز مرسدس بنز

ترمز دیسکی گونه ای از ترمز می باشد که در آن لنت های ترمز توسط پیستونی که درون کالیپر تعبیه شده برروی دو طرف دیسکی که به چرخ یا اکسل یا هر دو متصل می شود فشرده می شوند فشرده می شوند و عمل ترمز گیری انجام می شود.

این مجموعه توسط نیروی مکانیکی هیدرولیکی پنوماتیکی یا الکته و مغناطیسی عمل می کند ترمز ها انرژی مکانیکی را به گرما تبدیل می کنند و هر چه ترمز گرمتر شود توانایی آن کمتر می شود دیسک ترمز مرسدس بنز-بی ام و -پورشه معمولا از چدن ساخته می شود اما در بعضی از انواع از کامپوزیت های کربنی یا سرامیکی نیز ساخته می شود..

دیسک ترمز مرسدس بنز-بی ام و -پورشه چگونه عمل می کند ؟

دیسک ترمز یک صفحه نازگ آهنی است که بین چرخ و جایی که بلبرینک قرار دارد واقع شده است بیشتر ماشین های مرسدس بنز-بی ام و -پورشه تولید از سال ۱۹۹۲ به بعد روی هر چرخ یک دیسک ترمز دارند در حالی که ماشین های قدیمی فقط از دو دیسک در چرخ جلو استفاده می کردند.

دیسک چرخنده ترمز نقش بسیار مهمی در سیستم ترمز ایجا می کند به گونه ای که باعث اصطکاک میان لنت و دیسک شده و همین امر باعث کاهش سرعت و در نهایت ایستان خودرو می شود به هنگام از کار افتادن دیسک ترمز نازک شدن و یا کج شدن آن ها قادر به خارج کردن گرمای ناشی از ترمز کردن از سیستم ترمز نیستند و همین عامل سبب سرخ شدن دیسک و کاهش تاثیر گذاری سیستم ترمز می شود
به یاد داشته باشید که جایگزینی دیسک ها به صورت جفتی انجام می گیردد
اگر شما دیسک جلو را انتخاب کنید دیسک ها ی هر دو چرخ تعویض می شود و البته تعویض لنت ها نیز به همراه این سرویس انجام می شود مگر اینکه لنت ها به تازگی عوض شده باشند

مراحل تعویض دیسک ترمز

۱-ضخامت دیسک ها اندازه گیری می کنیم
۲-دیسک ها و لنت ها را در آورده و جایگزین می کنیم
۳-ایمنی ترمز ها را باز بینی و بررسی می کنیم
۴-با تست رانندگی کلیه خدمات انجام شده را تایید می کنیم

مراحل تعویض دیسک ترمز

پیشنهادما برای تعویض دیسک ترمز مرسدس بنز
یکی از بهترین کار ها اندازه گیری ضخامت دیسک ها به صورت سالیانه است مکانیک شما ضمن تعویض لنت ترمز موظف است هر بار ضخامت دیسک ها را نیز چک کند دیسک ترمز معمولا دو برابر لنت ها عمر می کنند.

که به این معنی است در هر بار سرویس سیستم ترمز نیاز به جایگزینی دارند اگر برای مدت طولانی با لنت ترمز خراب شده رانندگی کنی باعث آسیب رسیدن به دیسک ها نیز می شود.

تعمیرگاه تخصصی بنز ذکایی با دارا بودن تکنسین های با تجربه در زمینه تعمیر انواع خودور های بنز ؛ بی ام و ،پورشه در مدل های مختلف این اطمینان را به شما میده که بدون هیچ گونه کوتاهی و با صرف هزینه ای معقول در کمترین زمان ممکن اتومبیل معیوب خود را تحویل بگیرد.

علائم رایجی که نشان می دهد دیسک ترمز نیاز به تعویض دارد چیست ؟

۱- ایجاد لرزه و یا صدا به هنگام ترمز گیری
۲-تغییر رنگ سطح دیسک
۳-وجود شیارهای کوچک روی دیسک

بهترین زمان تعویض دیسک

دیسک ترمز معمولا عمری طولانی دارد، اما شما نباید به این امید که دیر خراب می‌شود از چک کردن آن غافل شوید. براساس تجربه می‌توان گفت که دیسک‌ها دو برابر لنت ترمز ماشین عمر می‌کنند. پس در این فواصل باید آن‌ها را چک کنید تا از سلامت قطعات مطمئن شوید. در نظر داشته باشید که اگر به مدت طولانی با لنت ترمز مشکل‌دار رانندگی کنید، همین محرکی‌ست تا خسارت‌های زیادی به دیسک وارد شود و زمان تعویض دیسک ترمز جلو بیفتد.

اما اگر دیسک دچار مشکل شود چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورت خرابی این قطعه که ممکن است نازک شده یا دچار انحنا شده باشد، نمی‌تواند گرمای ایجاد شده از اصطکاک ترمز را خارج کند و داغ می‌شود، در نتیجه شما با مشکلاتی در ترمزگیری مواجه می‌شوید که می‌تواند دردسرهای بزرگی ایجاد کند.

علائم ظاهری فرسودگی دیسک

علائم ظاهری فرسودگی دیسک چرخ عبارت است از :

ایجاد شیار
تغییر رنگ
خط و خش روی دیسک
زنگ زدن شدید
بوی لاستیک سوخته
همچنین اگر در هنگام ترمز گرفتن متوجه لرزش یا صداهای غیرعادی شدید؛ حتما دیسک ترمز را چک نمایید.
علاوه بر لنت، کالیپر های دیسک هم با اهمیت هستند. این قطعات وظیفه دارند در زمان ترمز گرفتن چرخ ها را نگهدارند و جایگاه آن‌ ها روی سطح دیسک است.

آیا راننده می تواند دیسک ترمز را تعویض کند؟

همانطور که میدانید سیستم ترمز بسیار مهم و حساس است و مستقیما با جان سرنشینان ارتباط دارد. همچنین تعویض قطعات مربوط به آن نیازمند دانش و مهارت کافی است. اگر فکر می کنید زمان تعویض دیسک ترمز رسیده، بخاطر هزینه و زمان آن را به تعویق نیندازید و مطمئن شوید که خودرو خود را به دست یک متخصص حرفه ای می سپارید.

 

قبل از همه این اتفاق‌ها، علامت‌هایی هستند که اخطار می‌دهند:

احساس لرزه و یا صدای غیر معمول در زمان ترمزگیری
تغییر رنگ سطح دیسک
وجود شیار و خط‌های کوچک روی دیسک

 

انجام این سرویس به چه اندازه مهم است؟

تمامی سرویس هایی که به گونه ای مرتبط با سیستم ترمز گیری شما است مهم هستند علاوه بر مسائل ایمنی نادیده گرفتن تعمیرات کوچک منجر به ایجاد مشکلات جدی تر نیز می شود پس در صورت بروز مشکل در این سیستم به تعمیرگاه تخصصی مرسدس بنز-بی ام و -پورشه ذکائی مراجعه کنید
با بهترین تجهیزات زیر نظر متخصصین وتکنسین های حرفه ای انجام می شود