نقش فیلتر هوا در کارکرد ماشین

هنگام چکاپ دوره ای خودرو و گاهی اوقات در وقت تعویض روغن خودرو فیلتر هوای ماشین نیز تعویض میشود.فیلتر هوای سالم نقش بسزایی در کارکرد بهتر ماشین خواهد داشت.

نقش فیلتر هوا در کارکرد ماشین به قدری حایز اهیمت است که اگر شما مدت زمان طولانی از تعویض این فیلتر خودداری نمایید را از قدرت و سرعت خودرو شما کاسته خواهد شد. فیلتر هوا در حقیقت همان ورودی هوای مورد نیاز به پیشرانه برای احتراق موتور است

نقش فیلتر هوا در کارکرد ماشین

«فیلتر هوا» از تجهیزات لازم و ضروری در خودرو است. «فیلتر هوا» به موجب داشتن خاصیت جذب ذرات موجود در هوا، مانع ورود گرد و غبار و ذرات آلوده موجود در هوا به داخل موتور اتومبیل می شود.

در حالت طبیعی موتور اتومبیل در قبال هر گالن سوخت از هزار گالن هوا استفاده می کند. در این صورت برای سوخت صحیح خودرو باید از «فیلتر هوا» استفاده کنیم.

همانطور که می دانید نقش هوا در عملکرد خودروهای احتراق داخلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در واقع بدون وجود هوای کافی فرایند احتراق به خوبی انجام نمی شود و بازدهی خودرو نیز کاهش می یابد.

در این خودروها با ورود هوا به داخل محفظه احتراق و از سوی دیگر پاشش سوخت همزمان با جرقه زدن شمع ها موجب احتراق و در نتیجه کارکرد موتور خودرو می شود.

هوایی که به داخل محفظه احتراق ارسال می شود از محیط حرکت خودرو مکش بوده و در نتیجه در این هوا علاوه بر اکسیژن ذرات مختلفی مانند شن، ماسه، گرد و غبار، ذرات ریز، دوده، رطوبت، گرده گیاهان و… وجود دارد که در صورت ورود به محفظه احتراق می تواند ضمن کاهش بازدهی این فرایند آسیب های جدی به خودرو وارد کند.

تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو

فیلتر هوا یکی از بخشها مهم موتوری در خودروست که در عملکرد هوا رسانی به پیشرانه خودرو نقش مهمی دارد.

معمولا افرادی که به دنبال بهبود عملکرد خودروی خود هستند و می خواهند با کمتری هزینه کارایی خودروی خود را بهبود ببخشید به تعویض و یا تغییر نوع فیلتر هوای خودروی خود می پردازند.

در مراجعه به تعمیرگاه و مراکز فنی خودروها معمولا با برندهای مختلفی از فیلترهای هوا مواجه می شوید. برندهایی که حتی ادعای افزایش قدرت و شتاب خودرو را دارند، اما واقعا تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو چقدر است؟

نقش فیلتر هوا در خودرو چیست؟

فیلتر هوا در حقیقت همان ورودی هوای مورد نیاز به پیشرانه برای احتراق موتور است و نقش فیلتر جلوگیری از ورود ذرات و آلودگی ها به موتور است.

شاید با این توصیف چنین فکر کنید که باید از فیلترهای متراکم استفاده کنید، اما اگر فیلتر هوا خیلی متراکم باشد توان مکش پیشرانه شما کاهش پیدا میکند.

اگر فیلتر هوای ماشین کثیف باشد

فیلترهوا تاثیر به سزایی در سوخت بنزین اتومبیل شما دارد، به طوریکه با مسدود یا خراب شدن فیلترهوا، به میزان کافی سوخت به محفظه احتراق وارد نمی شود، و یا به خوبی مشتعل نمی شود. در صورت وجود چنین مشکلاتی عملکرد و قدرت خودرو شما به طور کامل تحت تاثیر قرار می گیرد.

فیلتر هوا همچنین علاوه بر تامین اکسیژن پیشرانه، هوای ورودی به کابین را هم تصفیه می کند.

اما برخلاف نقش مهمی که فیلتر هوا در خودرو دارد عده ای از اهمیت آن غافل بوده و حتی با توجه به قیمت ارزانی هم که دارد در تعویض یا تمیزکردن آن اهمال کاری می کنند.

اگر فیلتر هوای ماشین کثیف باشد

تنظیم میزان هوای ورودی موتور و جذب ناخالصی ها

در بحث نقش فیلتر هوا در کارکرد ماشین به موضوع انواع مختلف فیلتر هوا میپردازیم که فیلترهای هوا انواع مختلفی دارند، اما عموما همگی از نوع فیلتر های کاغذی اند. تعویض فیلترهای هوا هم کار بسیار ساده ای است و حتی نیازمند مراجعه به تعمیرگاه ها نیست.

فیلترهوا نقش ریه در بدن انسان را دارد و در صورتی که به موقع تعویض نشود تنفس خودرو به کلی دچار مشکل خواهد شد.

با تعویض به موقع فیلتر هوا و تمیز نگه داشتن آن راندمان خودرو به طور موثری افزایش پیدا می کند و احتراق سوخت فرایند کامل تری خواهد داشت؛به همین دلیل تاثیر مستقیمی بر مصرف سوخت شما نیز دارد.

فیلتر هوا باید دارای تراکم مناسبی باشد تا ذرات و آلودگی های هوا را به خوبی جذب کند، اما در صورتی که بیش از حد متراکم بوده و یا به موقع تمیز نشود، توان مکش خودرو کاهش پیدا کرده و حتی عمر مفید خودروی شما نیز کاهش می یابد.

مزایای استفاده و تعویض به موقع فیلتر هوا

عدم ورود هوا و یا بروز مشکلات ذکر شده در هوای ورودی موتور به طور مستقیم در عملکرد خودروی شما تاثیرگذار است.

وقتی فیلتر هوای شما در وضعیت مناسبی نباشد موتور باید با قدرت و فشار بیشتری کار کند تا همان بازدهی سابق خودش را داشته باشد.

در ادامه نیز 4 مورد از مهمترین مزایای تعویض به موقع و تمیز نگهداشتن فیلتر هوا را برای شما آورده ایم:

افزایش بهره وری سوخت:

شاید مهمترین دلیلی که در تعویض به موقع فیلتر هوا وجود دارد این است که نقش مهمی در میزان مصرف سوخت شما دارد. براساس برخی مطالعات چنین به دست آمده است که با بررسی همیشگی فیلتر هوا، در مقدار سوختی ثابت، عملکرد خود تا 14 برابر تحت تاثیر قرار می گیرد.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای:

زمانیکه هوای ورودی به خودرو دارای فرایند ناقصی باشد، موتور به اصلاح ماشین بازها، خفه کار می کند. بدین معنا که فرایند سوختن به طور کامل انجام نمی گیرد و علاوه بر اینکه قدرت موتور کاهش پیدا می کند، انشتار گازهای گلخانه ای نیز به مقدار چشمگیری افزایش خواهد داشت.

افزایش طول عمر موتور

مسلما زمانی که هوای آلوده و پر از ذرات گرد و غبار به خودرو وارد شود، در طولانی مدت قطعات داخلی موتور رو به فرسایش خواهد داشت. آلودگی های وارد شده به موتور به مرور قطعاتی مانند سیلندر و پیستون را دچار فرسایش کرده و طبیعتا هزینه های تعمیر سنگین تری را به شما تحمیل می کنند.

صرفه جویی در هزینه

در مقایسه با دیگر قطعات خودرو، فیلتر هوا یکی از ارزان ترین قطعات ماشین است. با تعویض به موقع فیلتر هوای خودرو می توانید احتمال نیاز به تعمیرات اساسی را کاهش داده و به خوبی در هزینه های خود مدیریت داشته باشید.
همچنین همانطور که پیشتر هم گفته شد، به طرز چشمگیری در مصرف سوخت شما اثرگذار است.

تمام مراحل تعویض و نصب فنی و ودقیق فیلتر هوای استاندارد ماشین در مرکز تعمیرات تخصصی اتومبیل ذکایی و زیر نظر کارشناسان خبره ما انجام میگردد.

تنها کافیست که یکبار از خدمات فنی ما بهره مند گردید تا به راحت و با خیال راحت از اتومبیل خود لذت ببرید