تعمیرگاه تخصصی بنز ذکایی

چه اتومبیل داشته باشید چه نداشته باشید با کلمه ماشین یاتاقان زده مواجه شده اید.در این مقاله به بررسی علت یاتاقان خودرو میپردازیم و بیان میکنیم که علت یاتاقان خودرو چیست؟

یاتاقان زدن خودرو یک اتفاق بسیار خطرناک است که موجب کج شدن میل لنگ می‌شود.

علت یاتاقان خودرو چیست؟

برای بیان علت یاتاق خودرو باید ابتدا بدانیم که اصلا خود یاتاق زدن اتومبیل چیست و چه عواملی در این اتفاق ناخوشایند برای مالکین ماشین های لوکس و غیر لوکس کدام اند.

یاتاقان زدن موتور یکی از مهمترین و شاید و به بیان دیگری از موارد ضروری است که در صورت عدم توجه و رفع به موقع آن، صدمات و هزینه های گزافی را بر دوش مالکین خودرو خواهد گذاشت.

یاتاقان خودو چیست؟

یاتاقان ورقه‌ای به شکل نیم دایره و نازک است که بین “میل لنگ و سیلندر” و “میل لنگ و شاطون” قرار می‌گیرد که خرابی آن در بین تعمیرکاران با اصطلاح “یاتاقان زدن” خودرو شهرت دارد.

زمانی که به هر علت از جمله کبود آب، روغن و یا بالارفتن بیش از حد مجاز دور موتور دمای موتور نیز از مقدار مجاز بالاتر رود، به اجزا مختلف آن بخصوص قسمت‌های متحرک آسیب زیادی وارد می‌گردد که این حالت را گیرپاژ یا سوختن موتور می‌گویند.

و در مورد یاتاقان‌ها هم وقتی در اثر سوختن دیگر قادر به کاستن از اصطکاک بین شاتون و میل لنگ نباشند گفته می‌شود. بطور کلی “یاتاقان زدن” تقریبا معادل عامیانه سوختن موتور در بین تعمیرکاران است.

البته باید اضافه کرد یاتاقان اسم قطعه‌ای است که بین دسته پیستون و میل لنگ قرار دارد و کارش روان سازی حرکت این دو قطعه روی یکدیگر است.

به صورت کلی و در چند کلمه متوجه شدیم که علت یاتاقان خودرو چیست ولی سعی میکنیم به صورت کامل و با بیانی روان به بررسی علت های این وضوع بپردازیم و در حد توان و دانش فنی که نزد کارشناسان خبره تعمیرگاه تخصصی بنز ذکائی وجود دارد راه های جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند را نیز بیان خواهیم کرد.

علت یاتاقان زدن موتور چیست؟

خرابی پمپ روغن
بدون آب ماندن موتور
کثیف بودن فیلتر روغن و یا کهنه بودن بیش از اندازه روغن
راندن موتور با سرعت‌های خیلی زیاد بطوریکه دور موتور به محدوده قرمز نزدیک شود.

علائمی که نشان میدهد موتور ممکن است یاتاقان بزند:

چراغ روغن روشن مانده و گاهی چشمک میزند. در دور آرام (۹۷۰rpm) هیچ صدایی از موتور بگوش نمی‌رسید. با افزایش دور از ۱۲۰۰ rpm به بالا صدای یاتاقان‌های متحرک کاملاً واضح شنیده می‌شد، این صدا شبیه به صدای برخورد دو فلز به یکدیگر است.

اگر خودرو یاتاقان یا شاتون بزند که باید میل لنگ هم به تراشکاری رفته و بر اساس مقدار خرابی که در آن ایجاد شده بر اساس اندازه‌های استاندارد میل لنگ و یاتاقان تراش داده شود گاهی هم اصلا میل لنگ قابل تعمیر نیست، چون یا قبلا تراش رفته و به اصطلاح اندازه اش ۶۰ است و یا آنقدر صدمه دیده که قابل تعمیر نیست.

مهم‌ترین بخش چرخشی موتور خودرو یاتاقان‌ها هستند و، چون وجود آن‌ها باعث می‌شود که اصطکاک بین فلزات حذف شود هر گونه اختلالی در این مکانیزم باعث از بین رفتن لایه روغن و تماس فلز با فلز می‌شود که در اصطلاح به آن یاتاقان زدن می‌گویند.

علت یاتاقان زدن موتور چیست

توجه داشته باشید که وقتی موتور یاتاقان میزد بلافاصله باید موتور خاموش شود در غیر اینصورت سبب کج شدن میل لنگ می‌شود.

استفاده از روغن نامرغوب و غیر اصلی و تعویض دیرهنگام آن سبب بروز حالت لجنی در روغن می‌شود، در این حالت با پدیدار شدن رسوبات و جرم قطعات خودرو دچار جرم‌گرفتگی می‌شوند.

زمانی که این جرم‌گرفتگی به مجاری روغن نفوذ کند سبب اختلال در فرآیند روغن‌کاری می‌شود که این جرم‌گرفتگی مسیرهای انتقال روغن و جرم‌گرفتگی خود پمپ روغن سبب عدم روغن‌کاری صحیح یاتاقان‌ها می‌شود و یاتاقان‌ها در شرایط بسیار بدی قرار میگیرد.

یاتاقان‌ها با روغن موتور در تماس هستند و وظایف زیر را بعهده دارند:

۱. تنظیم لقی عمودی بین میل لنگ و سیلندر.

۲. کم کردن اصطکاک بین “میل لنگ” و “سیلندر” و جلوگیری از خوردگی آنها.

۳. کم کردن اصطکاک بین “میل لنگ” و “شاطون” و جلوگیری از خوردگی آنها.

وقتی این قطعه به هر دلیلی بیش از حد داغ شود حالت دفرمگی پیدا می‌کند و اگه ذوب شود باعث چسبیدن دسته پیستون به میل لنگ می‌شود و موتور احتمالا می‌سوزد.

در مورد “یاتاقان زدن” باید گفت خود یاتاقان دچار مشکل می‌شود، چون وقتی خودرو یاتافان می‌زند صدای خیلی بدی به گوش می‌رسد و خودرو برای راه افتادن به نیروی زیادی نیاز دارد (اصطکاک موتور خیلی زیاد است) اگر در این زمان سریعا موتور را خاموش نکنید موتور می‌سوزد!

علت “یاتاقان زدن” هم فرسودگی یاتاقان‌ها، شکستن یاتاقان‌ها، ذوب شدن آن‌ها، تغییر شکل دادن آن‌ها یا.

علت خرابی یاتاقان چیست؟

به بیان مختصر میتوان گفت که علت خرابی یاتاقان نرسیدن روغن به آن است و در واقع ایراد اصلی در سیستم روغنکاری موتور است.پس باید همیشه میزان روغن ماشین را چک نماید که به این مشکل بر نخورد.

چگونه از یاتاقان زدن موتور ماشین جلوگیری کنیم؟

بهترین کاری که می‌تواند از یاتاقان زدن موتور جلوگیری کند، جدی گرفتن بررسی‌های دوره‌ای خودرو است. بهتر است در زمان‌های مقرر که برای آن تعیین شده خودرو را به یک متخصص نشان دهید تا عیب و ایرادات آن گرفته شود و مشکلات جدی به بار نیاید.

در پایان این نکته را به یاد داشته باشید که خرابی قطعات کوچک می‌تواند آسیب‌های بزرگی به کل مجموعه که خودرو است وارد کند و هزینه‌ زیادی روی دوش شما بگذارد پس با شنیدن صداهای غیر عادی یا تغییر در وضعیت خودرو بهتر است با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید.

مرکز خدمات تخصصی اتومبیل بنز در تهران به صورت کامل تمام خدمات مورد نیاز به این رفع مشکل یاتاق زدن انواع اتومبیل های بنز – پورشه- ب ام و را در اسرع وقت انجام خواهد داد. تعمیرگاه تخصصی بنز ذکایی با کادر تخصصی اماده ارائه انواع خدمات به مالکین اتومبیل های لوکس شما عزیزان خواهد بود.

طراحی سایت و درج محتوای تخصصی از خدمات گروه وب تو می باشد. درصورتی که شما هم مایل به راه اندازی وب سایت اختصاصی هستید با کارشناسان WeBtOo.ir تماس بگیرید.